Magda Nowaczyk- zoopsycholog,  behawiorysta, dietetyk królików i gryzoni, zielarz, fitoterapeuta 

Czy wybiegi na śniegu są bezpieczne dla gryzoni?

Absolutnie nie. Jedynym gatunkiem, który w ogóle może mieć wybiegi na dworze, są świnki morskie, jednak ani wiosenna, ani jesienna, ani tym bardziej zimowa pora nie jest na nie odpowiednia. Wyprowadzenie ich zimą na śnieg to świadome narażanie na utratę zdrowia. Absolutnie nie i nie ma od tego żadnych odstępstw. Ani na chwilę, ani pod kocem, ani pod kurtką (tak, to refleksje po postach na grupach tematycznych..) nie wyprowadzamy świnek zimą na dwór. Do tematu bezpiecznych wybiegów wrócimy latem.

A dla królików?
Różnica temperatur po wyjściu z ciepłego domu na mróz to dla nich za duże ryzyko zapalenia płuc, spadku odporności, uaktywnienia się uśpionych infekcji, zapalenia pęcherza i wielu innych problemów ze zdrowiem. Króliki do takiego wyjścia powinny być hartowane od później wiosny, przyzwyczajane do wybiegów przez cały rok. Nawet krótkie, jednorazowe wyjście może narazić je na długotrwałe leczenie (kto leczył zapalenie płuc u królika, ten wie..).

Zwykle wstawiacie też na grupy posty z królikiem wypuszczonym bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, bo nikt w zimie nie rozstawia kojca.. To bardzo niebezpieczne, wystarczy naprawdę chwila, by Wasz maluch przestraszył się czegokolwiek i uciekł, a znalezienie go w zaspach śniegu będzie bardzo trudne
Kochaj odpowiedzialnie. Królikowi nie jest potrzebny do szczęścia śnieg, naprawdę.

Komoska widoczna na zdjęciu podpisze się pod tym wszystkimi łapkami. Trafiła do nas dwa lata temu, znaleziona właśnie na mrozie, biegająca po zaśnieżonych polach. Przyszła do nas z odmrożonymi łapkami, uszami i nosem, z ciężkim zapaleniem płuc, które spowodowało ich nieodwracalne zwłóknienie. Wielokrotnie przez to prawie umarła- dziś, po dwóch latach leczenia, cieszymy się z każdego miesiąca ze stabilnym oddechem..