Jeże Igła i Pinezka

Sezon na małe jeżyki rozpoczęty. Wczoraj trafiło do nas rodzeństwo: Igła i Pinezka. Maluszki są za małe, by przezimować na dworze. Nie przechodźcie obojętnie obok takich maluchów, jeśli nie ma przy nich matki. Bez pomocy człowieka nie zdołają przetrwać zimy. Jeśli ważą mniej niż 700-800g, nie mają szansy na przeżycie mrozów.

Jak im pomóc? Przede wszystkim absolutnie nie podawaj do picia mleka! Jeż musi mieć stały dostęp do wody. Jako pokarm tymczasowy możesz podać wysokomięsną karmę dla kotów z wołowiną, idealnie sprawdza się Animonda Canry, lub zmielone mięso wołowe. Podstawą diety jeża są owady, więc możesz podać  mączniki, świerszcze, drewnojady. Po udzieleniu pierwszej pomocy, nakarmieniu i napojeniu jeżątka, skontaktuj się z którymś ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt lub ze strażą miejską.

Lista ośrodków dostępna pod tym linkiem: https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce

Warto pamiętać o dokarmianiu dorosłych jeży w październiku, by zdążyły nabrać masy umożliwiającej bezpieczne przezimowanie, jeśli widzisz jeżyki w okolicy, wystaw miskę z wodą i karmą 🙂 Jeśli masz miejsce w ogrodzie, możesz przygotować im miejsce do hibernacji- wystarczy skrzynia zbita z desek wypełniona sianem i suchymi liśćmi, zabezpieczona przed wilgocią.