Lista warzyw dozwolonych w żywieniu królików

Autorką listy warzyw dla królików i gryzoni jest  Magda Nowaczyk- zoopsycholog, behawiorysta, dietetyk królików i gryzoni, zielarz, fitoterapeuta.

Pamiętaj, że podstawą żywienia królików jest siano (80% diety) i suszone lub świeże zioła. Warzywa stanowią jedynie dodatek do diety. Warzywa wprowadzamy  po 3 miesiącu życia, najlepiej zacznij od suszonych, a jeśli po nich nic się nie dzieje, jako pierwszy świeży przysmak podaj natkę koperku/ pietruszki. Korzenie i bulwy są dużo bardziej kaloryczne, niż zielone, liściaste części roślin, dlatego jeśli Twój królik ma problem z nadwagą, postaraj się ograniczyć warzywa zwierające dużo cukrów. Wszystkie nowości wprowadzaj stopniowo, najlepiej jedną nową rzecz w ciągu jednego tygodnia i w małej porcji. Wszystkie warzywa podawaj dokładnie umyte i osuszone. Wybieraj warzywa z pewnego źródła, nienawożone chemicznie i nie pryskane. Zalecana  porcja warzyw na kolacje dla standardowej miniatury to po plasterku z 2-3 różnych warzyw korzeniowych i po listku/gałązce 3-4 rodzajów zieleniny. (Przykładowy posiłek- plasterek pietruszki, buraczka, cukinii, listek zielonej cykorii, gałązka zielonej pietruszki i bazylii)

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania, lub uzyskać więcej informacji na temat prawidłowej opieki nad królikami i gryzoniami, dołącz do naszej grupy edukacyjnej na fb https://www.facebook.com/groups/okienkoedukacyjnie/ 

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.

Okienko życia dla królików i gryzoni
ul. Mickiewicza 11, 42-700 Lubliniec
tel. +48 507 036 784
email: biuro@otozlubliniec.pl