Kompendium wiedzy- kawia domowa ( świnka morska)

1. Skąd wziąć świnkę?
Jeśli masz wybór, NIE KUPUJ- ADOPTUJ. Dlaczego? Malutkie świnki, jakie często widzisz w sklepie zoologicznym bardzo często są zbyt młode, by mogły żyć bez matki. Ich system odpornościowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony, więc maluchy łapią szybko infekcje, grzybicę, są bardziej podatne na wszelkie choroby i przede wszystkim bardzo często zmagają się z kokcydiozą powodującą biegunkę, która dla takich maluchów zwykle kończy się niestety śmiercią. Warunki, w jakich żyją młode i ich matki pozostawiają wiele do życzenia- samica traktowana jest jak maszynka do zarabiania pieniędzy- im więcej urodzi w ciągu roku, tym lepiej.. Nie wspieraj pseudohodowli. Nie przykładaj ręki do cierpienia- im mniej osób będzie chciało kupować, tym mniej osób będzie rozmnażać.

Skąd w takim razie przygarnąć świnkę? W Polsce istnieje kilka organizacji zajmujących się adopcjami świnek, odwiedź ich strony i zobacz, ile szczęścia czeka na swój nowy dom- może właśnie ten u Ciebie?
Obawiasz się adopcji? Zupełnie niepotrzebnie 🙂 Każda z fundacji ma nieco inną procedurę adopcyjną, ale zwykle polega ona na przeprowadzeniu wizyty przedadopcyjnej, na której możesz zapytać o wszystko, czego nie jesteś pewien,, wymienić się doświadczeniami, powiedzieć, jakie warunki możesz zapewnić prosiaczkowi. Jeśli ani Ty, ani pośrednik adopcyjny nie macie żadnych wątpliwości, podpisujecie umowę adopcyjną, w której zawarte są zwykle podstawowe zobowiązania każdego opiekuna: karmienie zgodnie z wymaganiami gatunku, zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, nie przekazywanie zwierzaka nikomu innemu bez powiadomienia fundacji i zapewnienie wystarczającej przestrzeni życiowej- nic strasznego, prawda? 😉 Pamiętaj też, że świnki to zwierzątka stadne- życie w pojedynkę jest dla nich smutne i nudne. Oczywiście stado powinno składać się z osobników jednej płci, lub zwierzęta powinny być po zabiegach kastracji, by nie dopuścić do rozmnażania

2. Klatka

Minimalny rozmiar klatki to 120cm dla dwóch świnek, dla każdej kolejnej świnki w stadzie odpowiednio więcej. Jako podłoże możesz zastosować miękkie, odpylone trociny z drzew liściastych, kocyk, podkłady higieniczne lub najlepiej sprawdzającą się opcję-  dry bed, pod który sypiemy warstwę drewnianego pelletu. Niezależnie od wybranego rodzaju podłoża, należy je regularnie czyścić.

Niezbędne wyposażenie klatki to paśnik na sianko, miseczka na suszone zioła, warzywa i poidełko lub miska na wodę. Zapewnij też śwince odpowiednie miejsce do odpoczynku- drewniany lub polarowy domek, hamaczki, tunele itp.

3. Żywienie

Podstawą świnkowej diety jest siano. Nie należy go ograniczać, powinno być stale dostępne. Sianko powinno być zielone, ładnie pachnieć, w dotyku musi być suche i szeleszczące. Dodatkiem do sianka są suszone, świeże i zioła oraz warzywa. Owoce podajemy jako przysmak.  W naturze świnki mają dostęp do łąki pełnej różnego rodzaju ziół, więc sama babka czy mniszek nie wystarczą, by zapewnić im odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Wybierając zioła zwróć uwagę na ich właściwości. Dobrze by było, gdyby były jak najbardziej zróżnicowane.  W diecie świnek morskich nie powinno zabraknąć warzyw i zieleniny, codziennie powinny otrzymać miniumum trzy rodzaje zielonki uzupełnionej warzywami. Pamiętaj, by zielonego ogórka nie podawać w sałatce, bo uniemożliwia przyswajanie witaminy C, która w diecie świnkowej ma bardzo duże znaczenie.

Naturalną dietę można uzupełnić dobrej jakości granulatem. Nie powinien zawierać w składzie ziaren zbóż, sztucznych barwników i konserwantów. Zawartość włówkna powinna wynosić ok 18-20%, białka >10%. Polecane granulaty dla świnek morskich to Versele Laga Cavia Complete, Beaphar Nature, JR Farm Grainless complete, Greenwoods, Bunny Basic Marzenie Świnki Morskiej.

Czego nie wolno podawać śwince?

-suchego chleba i innych produktów piekarniczych

-dropsów, kolb, solnych lizawek i wapienek dostępnych w sklepach zoologicznych

-karm zawierających zboża i kolorowych mieszanek paszowych

-czekolady, ciastek i innych słodyczy

-mięsa, nabiału

-ziemniaków, warzyw strączkowych

-psiej, kociej karmy

-ludzkiego przetworzonego jedzenia

-alkoholu

-trujące jest m.in. avokado, czekolada, czosnek, cebula, por, aloes

4. Zdrowie

Świnki są bardzo specyficznymi zwierzętami, leczy się inaczej niż psa lub kota, dlatego tak ważne jest, by znaleźć lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gryzoni. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania przyjmuje polecany króliczy doktor, napisz do której ze świnkowych fundacji, większość ma stworzoną listę gabinetów, do których warto się udać. Czasem trzeba przejechać kilkadziesiąt kilometrów, ale naprawdę warto- według psiego lub kociego doktora może nie być już ratunku, a specjalista od zajęczaków poda odpowiedni lek i wszystko będzie w porządku.

  • Co powinno Cię zaniepokoić?

-biegunka

-ospałość, apatia

-brak apetytu

-brak bobków przez okres dłuższy niż kilka godzin

-krew w moczu

-katar/częste kichanie

-łzawienie oczu

-wzdęty, twardy brzuch

-ślinienie się

-nienaturalnie przekrzywiona głowa, zachwiania równowagi, kręcenie się w kółko

-złamania kończyn

-wydzielina w uszach

-rany, strupy, łupież na skórze

-odgniotki na łapach

-widoczne wewnętrzne lub zewnętrzne pasożyty

-wypadanie zębów

Każdy z wyżej wymienionych objawów wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii specjalizującym się w leczeniu gryzoni.

  • Świnkowa apteczka

Jej zawartość zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności opiekuna. Podstawowe wyposażenie to:

– Krople przeciw wzdęciom (Espumisan dla niemowląt, Bobotic)

– Sól fizjologiczna- przyda się do przemywania oczu, ran, do inhalacji

– Płyn odkażający rany (Rivanol, Octenisept)

– Węgiel aktywny- niezbędny przy zatruciach

– Nasiona kopru włoskiego lub herbatka koperkowa, rumiankowa- jako pierwsza pomoc przy wzdęciach i problemach z trawieniem

– Siemię lniane w ziarenkach- przy problemach z zakłaczeniem lub trawieniem podajemy łyżeczkę nasion lub kleik przygotowany z łyżeczki ziaren gotowanych w połowie szklanki wody (podajemy strzykawką sam kisiel, bez ziarenek, w temp. pokojowej)

-Karma ratunkowa (proszek do rozrabiania w wodzie)- przydatna do dokarmiania, gdy świnka nie może sama pobierać pokarmu

-Termofor- do dogrzania po zabiegach, przy wzdęciach

-Strzykawki- do podawania leków, dokarmiania (np. 2 i 5 ml)

-Suszone jagody, liście czarnej porzeczki- pierwsza pomoc przy biegunce

-Maść z witaminą A, nagietkowa lub sudocrem – pomocne w leczeniu odgniotków na łapkach

Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem weterynarii specjalizującym się w leczeniu gryzoni

5. Świnkowa wyprawka– czyli co przygotować zanim pojawi się nowy domownik

– klatka

– poidło lub miska na wodę, miska na suszki, warzywa, paśnik

– siano

– suszone zioła (min. kilka rodzajów), opcjonalnie granulat

– trociny, podkłady higieniczne, kocyk, ręcznik, mata łazienkowa lub dry bed

– pellet drewniany

– transporter

– nożyczki do pazurków

– szczotka/grzebień dla długowłosych świnek

– polarowy lub drewniany domek, hamak, tunele

 

 

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.