Magda Nowaczyk- zoopsycholog,  behawiorysta królików i gryzoni

Bardzo ważnym aspektem opieki nad zwierzętami jest zapewnienie im dobrostanu. Choć wielu z nas jest przekonanych o tym, że zapewniamy naszym podopiecznym idealne warunki, nie zawsze rzeczywiście tak się dzieje.

Zacznijmy od tego, by zdefiniować, czym jest dobrostan. Według definicji, to stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, gdy zwierzę pozostaje w pełnej harmonii z otaczającym je  środowiskiem.

Dobrostan określany jest przez zasadę 5 wolności. Część z nich jest dla większości oczywista- zapewniamy odpowiednie żywienie, opiekę weterynaryjną, spokój i  miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie. Ale to nie wszystko… Spójrz na listę:

1. wolność od głodu i pragnienia

2. wolność od bólu, urazów i nieleczonych chorób

3. wolność od dyskomfortu fizycznego i psychicznego

4. wolność od lęku i stresu

5. wolność do wyrażania naturalnych zachowań

Właśnie tej ostatniej przyjrzymy się bliżej.

Jakie zachowania są typowe dla królików? Jak spędzają swój czas w naturalnym środowisku? Jak żerują, jak wyglądają ich relacje społeczne, jak mieszkają?

Przede wszystkim RAZEM, bo króliki to silnie stadny gatunek. Jeśli zastanawiasz się więc, jak poprawić dobrostan swojego uszaka, a nie ma on jeszcze towarzysza własnego gatunku, zaspokojenie tej potrzeby będzie priorytetowe.  Badania wykazały, że króliki mające towarzystwo własnego gatunku, lepiej radzą sobie ze stresem. W sytuacji, gdy czują się zagrożone, trzymają się blisko siebie. Przetrzymywanie królika w samotności narusza więc jego dobrostan i nie pozwala na zaspokojenie jednej z najważniejszych potrzeb- poczucia bezpieczeństwa, bez której królik nie będzie realizował pozostałych potrzeb, w tym tych fizjologicznych, jak jedzenie i wydalanie.

Gdzie mieszkają króliki? W wykopanych przez siebie norach, do których uciekają, gdy czują zagrożenie. Jest to też miejsce odpoczynku- czasu, w którym nie czują potrzeby ciągłej obserwacji otoczenia i wypatrywania zagrożeń. Czy klatka lub kojec wyposażona w kuwetę, paśnik, miseczki zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa? Obowiązkowym elementem każdego króliczego mieszkania jest miejsce schronienia. Wygodny domek, do którego mogą wejść-  najlepiej taki z płaskim, bezpiecznym dachem- zapewnia zarówno możliwość schowania się  jak i zaspokaja potrzebę przebywania „wyżej”, by więcej widzieć. Pamiętaj, by dobrać wielkość do królików- powinny móc się bezpiecznie wyłożyć i w pełni  cieszyć się odpoczynkiem „po króliczemu”.

Kolejnym elementem wyposażenia króliczego mieszkania, jest tunel- koniecznie z opcją wejścia i wyjścia po przeciwnej stronie. W naturze tunele stanowią drogę do „domu”, czyli do norki. Dobrze jest wyposażyć wybieg w kilka kryjówek, króliki doskonale znają ich rozkład i uciekają do nich, gdy tylko poczują taką potrzebę.

Jak króliki spędzają swój dzień? Większość czasu przesypiają,  aktywną porą jest poranek i zmierzch- to czas żerowania, wyszukiwania pożywienia i najlepszych kąsków pysznych roślin. W tym czasie bawią się ze sobą, kopią nory, tunele, podskakują, gonią się i pielęgnują futro. I tutaj pojawiają się kolejne królicze potrzeby, które niezaspokojone często  prowadzą do zaburzeń behawioralnych. Przejdźmy więc do tematu, który najbardziej zainteresował Was w ankiecie, czyli do elementów wzbogacających środowisko uszaków. Pamiętaj, by zabawek plastikowych lub materiałowych nie zostawiać w zasięgu króliczych zębów bez nadzoru! Bezpieczne zabawki, które możesz zostawić królikowi na wybiegu gdy wychodzisz, to te w całości jadalne

1) wspomniane już  domki i tunele, jako miejsce schronienia i odpoczynku

 • materiałowe lub drewniane domki, kartony z wyciętym wejściem
 • ulubiony mebel królików- czyli łóżeczko dla lalek Ikea 😉
 • tunele materiałowe, kartonowe, drewniane mostki

2) elementy wyposażenia pozwalające na zaspokojenie potrzeby szukania pokarmu

 • kule smakule- czyli zabawki w kształcie piłki lub walca, do których wkładamy smakołyki, a królik wydostaje je tocząc zabawkę po podłodze
 • maty węchowe- polarowe maty ze skrawkami materiału, w które chowamy granulat, suszone warzywka, czy inne bezpieczne przysmaki
 • interaktywne zabawki, np. taca z pokrywkami, pod którymi ukrywamy smakołyki
 • tunel z drewna wypchany siankiem z ziołami
 • wierzbowe lub rattanowe kule z siankiem
 • kilka listków ziół ukrytych w kupce siana, by uszak miał możliwość szukania
 • patyczki z ziołowymi posypkami
 • świeża gałąź z drzewa np. jabłoni, brzozy lub gruszy, może być z odrobiną liści ( na zimę można przygotować wersję suszoną, idealnie zasuszają się gałązki brzozy z liśćmi, a że te nie są jakoś szczególnie lubiane przez króliki, zwykle wystarczają na naprawdę długo)

3) wyposażenie pozwalające na przekopywanie

 • maty węchowe
 • karton wypełniony skrawkami ekologicznej tektury, ściółką celulozową lub piaskownica (piasek z atestem dla dzieci, wilgotny!)
 • polarowy kocyk, który królik „pościela” po swojemu

4) zabawki pozwalające na rzucanie, przenoszenie itp.

 • kubeczki różnej wielkości tworzące piramidkę, w których chowa się odrobinę granulatu
 • rattanowe, wiklinowe kule
 • patyczki z drzew jabłoni, gruszy
 • papierowe rolki

Takie elementy wzbogacenia środowiska zapewnią królikowi zajęcie, zaspokoją część jego potrzeb, oraz spowodują, że będzie bardziej aktywny i chętny do ruchu. Pamiętaj, by uwzględnić podawane w zabawkach przysmaki w codziennej porcji pożywienia. Nie dawaj wszystkich zabawek na raz, wprowadzaj je co jakiś czas, by się nie znudziły.

Bardzo ważnym aspektem przy omawianiu dobrostanu królików jest kwestia odpowiedniej przestrzeni i wybiegu. To temat na osobny artykuł, ale nie sposób tutaj o tym nie wspomnieć- gdy mówimy o wzbogaceniu środowiska, ciężko pogodzić się z królikiem zamkniętym w klatce… Zadbaj o odpowiednią przestrzeń. By zmieścić odpowiedniej wielkości domek, kuwetę z paśnikiem, miseczki i zabawki, potrzebujesz przestrzeni. Najłatwiej zaaranżować kojec, jest dużo bardziej ustawny, niż klatka, daje też możliwość poruszania się bez hałasu pazurków stukających o plastikowe dno, co w przypadku wycofanych, nieufnych królików ma ogromne znaczenie. Nie twórz swoim podopiecznym celi, to ich dom, nie więzienie. 🙂

Pozwól na swobodny, kilkugodzinny wybieg w czasie ich aktywności, w zabezpieczonej, dostosowanej do królików przestrzeni, a Twoje uszaki odwdzięczą się podskokami szczęścia.  <3

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania, lub uzyskać więcej informacji na temat prawidłowej opieki nad królikami i gryzoniami, dołącz do naszej grupy edukacyjnej na fb https://www.facebook.com/groups/okienkoedukacyjnie/ 

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.