Magda Nowaczyk- zoopsycholog,  behawiorysta, dietetyk królików i gryzoni, zielarz, fitoterapeuta 

Czasem przelewa się czara goryczy. Nam dość często, szczególnie, gdy ofiarami ludzkiej nieodpowiedzialności padają bezbronne zwierzęta. A jeśli dodatkowo dodamy do tego fakt, że osoby, które powinny zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt dbać o szeroko pojęty dobrostan, przyklaskują patologicznemu zachowaniu, które klasyfikowane jest jako forma znęcania się nad zwierzętami, wymaga to zdecydowanej reakcji i głośnego protestu

Zaczynamy więc akcję #niepaświeprzka – mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się więcej postów z tym hasztagiem o tej samej tematyce, niech idą w świat i uświadamiają, że nadwaga jest chorobą!

O nadwadze mówimy wtedy, gdy waga zwierzaka przekracza o 20-30% idealną masę ciała. Powyżej 30% na plusie to już otyłość.

O ile na (mądrych!) grupach tematycznych dotyczących królików, kotów czy psów, większość ludzi zwraca uwagę opiekunowi, gdy wstawia zdjęcia zwierzaka z nadwagą, jest gatunek, który swoją otyłością wzbudza powszechną radość i zachwyt, a w komentarzach można przeczytać festiwal chwalenia się wagą- im większą, tym lepiej! Tak, chodzi o niektóre grupy zrzeszające miłośników świnek morskich, czyli kawii domowych

Nie wiemy skąd wzięło się przekonanie, że świnka ważąca poniżej kilograma to świnka chuda i zabiedzona.. Za przyjętą przez lekarzy weterynarii normę, uznano zakres wagi 700-900g dla samicy i 900-1200 dla samca. Oczywiście nie ma idealnej wagi dla grupy zwierząt, każde z nich ma swoją budowę i wagę należy oceniać indywidualnie, natomiast są wytyczne, tak jak w przypadku każdego innego gatunku, które pozwalają na to, by ocenić, czy waga jest prawidłowa.

Jak najprościej zrobić to w domu? Postaw prosiaka na płaskiej powierzchni i przejedź palcami po bokach świnki i jej kręgosłupie. Żebra i kręgosłup powinny być lekko wyczuwalne. Jeśli ich nie czujesz, Twój świniak jest gruby 😉 jeśli są mocno wyczuwalne, a kręgosłup „kłujący”, świnka jest za chuda i wymaga konsultacji z lekarzem. Na grupach opiekunowie licytują się, czyja świnka waży więcej.. padają wagi 1,3kg, 1,5kg, 2kg!! To wagi królików miniaturowych, nie świnek!

Naprawdę bardzo martwiący jest trend „I’m not fat, I’m fluffy” i „body positive” w odniesieniu do zwierząt. W sumie do ludzi też, ale to nie strona do dyskusji o tym. Za to o zwierzętach, ich dobrobycie i zdrowiu jak najbardziej będziemy dyskutować, edukować i uświadamiać, że otyłość to CHOROBA! A utrzymywanie w niej zwierzęcia, to utajone znęcanie się nad nim, nawet, jeśli robisz to z miłości, przyjmij do wiadomości, że Twoje rozpieszczanie go przysmaczkami na każde zawołanie jest dla niego szkodliwe.

Dlaczego?  Nadwaga i otyłość prowadzą do wielu poważnych problemów ze zdrowiem, poniżej niektóre z nich

– obciążone stawy i kręgosłup bolą. Nosiłeś kiedyś coś bardzo ciężkiego? Poczułeś ulgę, gdy w końcu mogłeś to odłożyć? Kręgosłup, nogi i ręce przestały boleć? Super. Nadwagi nie da się odłożyć- ona BOLI cały czas!

-problemy z trzustką, otłuszczone serce, wątroba, nerki. Najważniejsze organy Twojej świnki. Na pewno chcesz jej zafundować krótsze życie tylko dlatego, że tak słodko wygląda, jak jest „puszysta”?

-problemy z sercem i układem oddechowym, brak kondycji i chęci do ruchu- próbowałeś kiedyś biegać z plecakiem ważącym 1/3 Twojej masy ciała? 😉

-pododermatitis i wady postawy- wszystkie otyłe świnki, które do nas trafiają, mają na stopach bolesne odgniotki, zdeformowane paluszki, nieprawidłową postawę ciała, która z biegiem czasu niesie za sobą zwyrodnienia kręgosłupa

Na grupach częst pojawia się argument, że lepiej, żeby świnka miała trochę nawagi, bo w razie choroby ma z czego chudnąć.. Piszecie to całkiem serio? Nadwaga sama w sobie prowadzi do wielu chorób, a  bierze się zwykle z nieprawidłowego żywienia (pomijam tu nadwagę wynikającą z chorób (np. tarczycy), czy przyjmowania leków). Jeśli źle karmisz swojego prosiaka, prędzej czy później pojawią się problemy stomatologiczne, z jelitami, sercem czy wątrobą. Naprawdę lepiej jest im zapobiegać, niż paść prosiaka, żeby miał w razie czego co zrzucać.. Czy pytałeś kiedyś swojego lekarza, jakie ryzyko niesie za sobą pilny zabieg w znieczuleniu ogólnym u otyłego zwierzaka i o ile taki stan zmniejsza jego szansę na przeżycie?

Kochaj mądrze i zdrowo. Doczytaj o odpowiedniej diecie, nie przekarmiaj zwierząt, nie wymyślaj usprawiedliwień na to, że są grube. Po prostu zadbaj o to, by żyły zgodnie ze swoją naturą, w zdrowiu i bez bólu. Jeśli jesteś pewien, że Twój prosiak ma dobrą wagę, choć nie czujesz jego żeber, a prosie rozlewa się na boki i ma potrójny podbródek, poproś lekarza specjalistę o ocenę sylwetki, bolesności stawów i kręgosłupa, kontrolne badanie krwi i usg. Jeśli wszystko wyjdzie ok, możesz spać spokojnie 😉

Na zdjęciach świnka z otyłością I stopnia. Waga: 1070g! A gdzie jej tam do grupowych 1,5kg? Wkrótce przeczytacie o niej więcej- pokażemy, jakie skutki niesie za sobą otyłość..

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania, lub uzyskać więcej informacji na temat prawidłowej opieki nad królikami i gryzoniami, dołącz do naszej grupy edukacyjnej na fb https://www.facebook.com/groups/okienkoedukacyjnie/ 

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.