Nie kradnij cudzych dzieci!

Trafił do nas maleńki zajączek znaleziony.. w lesie.. Zupełnie niepotrzebnie zabrany od matki, skradziony z naturalnego środowiska.. Zamiast wychowywać się z mamą, będzie odkarmiany przez ludzi w specjalistycznym ośrodku
Może chęć „pomocy” wynika z dobrego serca, ale niestety zabieranie zajęcy i innych maleństw, które wcale nie potrzebują naszej pomocy, to zwykła kradzież dzieci!
Znalazłeś zająca? Nie dotykaj, nie karm, nie podawaj nic do picia, odejdź. Jeśli są z Tobą psy, zapnij je na smycz, żeby nie zrobiły krzywdy. Jego matka obserwuje Cię z ukrycia i wróci go nakarmić, jak dasz jej święty spokój i poczuje się bezpieczna.
Kiedy zwierzę wymaga pomocy?
✅ jest ranne
✅ w pobliżu leży martwa matka
✅ znalazłeś je w centrum miasta w ruchliwym miejscu (parking, ulica)
Co zrobić? Zabierz i skontaktuj się z Ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Nic nie podawaj na własną rękę. Karton lub transporter wyłóż siankiem i stosuj się do instrukcji od specjalistów, co zrobić dalej.
Kiedy zwierzę nie wymaga pomocy i należy zostawić je w spokoju?
❎ nie jest ranne
❎ jest samo w lesie, na łące, w mieście, ale na zielonych terenach, np. w parku
❎ nie widzisz w pobliżu biegających bez smyczy psów
Jeśli masz wątpliwości, ZANIM dotkniesz i postanowisz udzielić pomocy, zadzwoń do któregoś ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt lub najbliższego nadleśnictwa i skonsultuj, czy powinieneś działać, czy czym prędzej oddalić się i zostawić malucha w spokoju 😉