1. Skąd wziąć myszkę?
Polecamy adopcję z pewnego źródła.  Mnóstwo myszek w potrzebie czeka na dom- czasem są kinder niespodziankami, czasem pochodzą z interwencji- każda z nich zasługuje na dobry dom 🙂 Jeśli zdecydujesz się na kupno, wybierz sprawdzoną hodowlę- nie wspieraj rozmnażalni, które zaopatrują sklepy zoologiczne w żywy „towar”. Zanim połączysz nowe myszki ze swoim stadem, pamiętaj, by zbadać kał na obecność pasożytów i zabrać maluchy na przegląd do weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych- wykluczy pasożyty skórne lub choroby dróg oddechowych, które mogą zagrażać maluchom.

2. Mysie towarzystwo.
Myszki są gatunkiem silnie stadnym. By zachować ich dobrą kondycję psychiczną, należy zapewnić im towarzystwo własnego gatunku. Samice można łączyć w większe stada. Krąży pogląd, że samce myszy są samotnikami jak chomiki, niestety nie jest to prawdą i trzymanie ich w pojedynkę narusza ich dobrostan. Nigdy nie łącz niekastrowanych samców ze sobą- może to doprowadzić do krwawych walk a nawet śmierci. Samce są mocno terytorialne, będą ze sobą walczyć, może nie od razu, ale na pewno wtedy, gdy poziom hormonów osiągnie poziom, który będzie kazał im wyeliminować konkurenta. Nie oznacza to jednak, że należy ich skazywać na samotność- samca należy poddać zabiegowi kastracji i połączyć z haremem samic (około 3-4 tygodni po zabiegu, gdy poziom hormonów całkiem opadnie, wcześniej samiec może być jeszcze płodny!).  Dwa kastrowane samce zwykle również dobrze się dogadują, ale myszki czują się bezpieczniej i lepiej w większych stadach.

3. Mysie mieszkanie.
Niech będzie mieszkaniem, nie więzieniem 🙂 Myszy są bardzo aktywne. Kochają kopać, wspinać się, odkrywać nowe zabawki i wzbogacenia środowiska. Aby zapewnić im dużą ilość atrakcji, zaopatrz się w klatkę lub akwarium o wielkości minimum 80x50cm dla stadka do 6 sztuk, 100x50cm do 12 sztuk i odpowiednio więcej dla większych stad. Im więcej, tym lepiej! Nie bój się, myszki nie zdziczeją, gdy mają dużą klatkę. Natomiast żeby czuły się w niej bezpiecznie, potrzebują wielu kryjówek, domków, miejsc do wspinania się i koniecznie dużej warstwy ściółki- min. 10-15cm. Najlepiej sprawdza się mieszanka trocin i ściółki konopnej- pozwala na budowanie gniazd i kopanie tuneli. Pamiętaj też, że maksymalny odstęp między prętami klatki to 7mm, inaczej myszki mogą się przez nie przecisnąć. Jeśli wybierzesz zamiast klatki akwarium, koniecznie zabezpiecz je metalową siatką od góry, myszy skaczą wysoko i plastikowe zabezpieczenia nie są dla nich żadną przeszkodą. Pamiętaj, że dla myszy bardzo ważne jest wyposażenie klatki w kryjówki i atrakcje. Na pustym placu czują się zagrożone. Zabawki i atrakcje powinny być bezpieczne i naturalne, zarówno ustawione na ściółce, jak i wiszące, zasłaniające górę i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Myszki lubią też biegać w kołowrotku- musi być odpowiedniej wielkości, min. 20-22cm, bez efektu nożyc i z pełną bieżnią.

4. Żywienie
Podstawą mysiej diety są ziarna. Zaopatrz się w dobrej jakości mieszankę- na rynku dostępnych jest ich kilka: FutterParadies (Farbmaus), Mixerama (Myps Gourmet Menu Farbmaus, Spotted Mousery, Farbmäuse Gourmet Menü, Mause Mix). Mieszanki powinny być stale dostępne, jeśli myszy nie będą czuły, że mają go pod dostatkiem, mogą zacząć rywalizować między sobą o zasoby. Dodatkowym, bardzo naturalnym urozmaiceniem są kłosy zbóż- zapewniają możliwość szukania pożywienia i wyłuskiwania ziarenek jak w naturze. Możesz do tego użyć dostępnych na rynku kłosów prosa, amarantusa, sorgo, lnu, pszenicy itp. Uzupełnieniem diety są suszone zioła- ich listę znajdziesz w zielniku na naszej stronie, w zakładce „opieka”.  Możesz wysypać je w jednym miejscu na ściółkę, albo powkładać całe gałązki z brzozy, jabłoni, lipy z liśćmi, wspinanie się po nich to ulubione zajęcie naszych myszy, a klatka z taką zielenią wygląda przepięknie.

Dodatek do karmy podstawowej stanowić mogą:
– warzywa i owoce, można podawać 2-3 razy w tygodniu

Woda dla myszek powinna być stale dostępna i codziennie zmieniana na świeżą, a miseczka dokładnie myta.

Czego nie wolno podawać myszce?
– suchego chleba i innych produktów piekarniczych,
– dropsów, kolb, solnych lizawek i wapienek dostępnych w sklepach zoologicznych,
– czekolady, ciastek i innych słodyczy,
– ziemniaków, warzyw strączkowych,
– ludzkiego przetworzonego jedzenia,
– owies w łuskach, żyto, pszenżyto, kasztany,
– alkoholu,
– trujące lub szkodliwe są m.in. awokado, czekolada, czosnek, cebula, por, aloes,
bakłażan, grzyby, mleko krowie

5. Zdrowie i opieka
Myszki wymagają okresowych przeglądów zdrowia. W weterynarii również istnieją specjalizację, żeby lekarz bezpiecznie zajął się Twoim stadkiem, powinien mieć specjalizację ze zwierząt egzotycznych, lub na co dzień przyjmować i leczyć gryzonie. Wizyta kontrolna powinna odbywać się mniej więcej raz na pół roku, oczywiście jeśli zauważysz jakieś oznaki choroby lub złego samopoczucia, udaj się lekarza nie zwlekając! Kontrola powinna obejmować badanie kału- w tym celu zbierz bobki z trzech kolejnych dni do pojemnika (kupisz go w aptece) od całego stada. Wielkość całej próbki powinna mieć objętości orzecha laskowego. Lekarz osłucha serduszko, sprawdzi, czy myszki nie mają pasożytów zewnętrznych, guzów lub innych patologii i oceni kondycję maluchów.
W domu co tydzień należy ważyć myszki ( najlepiej za pomocą wagi kuchennej), by wyłapać ewentualny spadek lub wzrost wagi, a dzięki temu szybciej wyłapać oznaki choroby. Zaniepokoić powinien Cię zarówno regularny spadek masy ciała, mogący być oznaką chorób lub pasożytów, jak i jej nagły wzrost- może świadczyć np. o rosnącym guzie. W każdym przypadku skontaktuj się z lekarzem, by sprawdził, czy nic niepokojącego się nie dzieje.

Apteczka.  Co powinno się w niej znajdować?

– Karma ratunkowa dla ziarnojadów
– Espumisan
– Węgiel aktywny
– Sól fizjologiczna
– Termofor
– Strzykawki insulinowe 1ml (bez igły)
– Herbatki ziołowe (np. rumianek, melisa, mięta)
– Probiotyk
– Gaziki
– Kartka z telefonem do weterynarza specjalisty

6. Wyprawka dla myszy
Klatka lub akwarium z osiatkowaną pokrywą, miseczki na jedzenie i wodę, ściółka, pokarm, kołowrotek, waga kuchenna,  bezpieczny transporter (np. Twister), drewniane domki, tunele, drabinki do wspinania, mieszanka ziół i kwiatów, apteczka z zawartością.

Magda Nowaczyk- zoopsycholog,  behawiorysta, dietetyk królików i gryzoni

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania, lub uzyskać więcej informacji na temat prawidłowej opieki nad królikami i gryzoniami, dołącz do naszej grupy edukacyjnej na fb https://www.facebook.com/groups/okienkoedukacyjnie/ 

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.