Siemię lniane- czy to magiczny sposób na każdy problem brzuszkowy?

Magda Nowaczyk- zoopsycholog,  behawiorysta, dietetyk królików i gryzoni

Nie ma chyba drugiego produktu dla królików, który chociaż zdrowy, jest tak źle podawany przez opiekunów wprowadzanych często w błąd nie tylko na grupach tematycznych, ale też niestety przez lekarzy.

Po co podajemy królikom siemię lniane?

Przede wszystkim, żeby uzupełnić źródło tłuszczów, których nie znajdą w sianie ani ziołach w wystarczającej ilości, by pokryć dzienne zapotrzebowanie i umożliwić przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki kwasom omega-3 jest też świetnym wsparciem dla futra, a śluzy w nim zawarte pomagają regulować pracę jelit.

O co najczęściej pytają użytkownicy z grup króliczych i jakie padają odpowiedzi, gdy ktoś napisze, że jego królik nie je i nie robi bobków? Przyjrzyjmy się tym, które wyszukiwarka wrzuca jako pierwsze:

Czy kleik z siemienia to dobry sposób na koraliki z bobków?

Nie, kleik z siemienia nie jest dobry na koraliki. Wręcz przeciwnie, może nasilić problem. Nie powielajcie proszę tego szkodliwego mitu. Kleik spowoduje, że zalegająca masa kałowa z sierścią oblepi się warstwą śluzu, przez którą nie przeniknie woda, więc nie zostanie nawodniona, nie zmięknie i królik jej sam nie wydali.

W czasie linienia podawaj po łyżeczce nasion, żeby przepchać zator! NIE RÓB TEGO!

W okresie linienia można podawać zapobiegawczo po szczypcie(!) nasion siemienia, dbać o odpowiednie nawodnienie, dobrze zbilansowaną mieszankę ziół oraz wysokowłóknistą dietę, wtedy nie tworzą się zatory 😉 Piszę to jako matka angor, od 10 lat mająca pod opieką kudłacze z wełnistą sierścią i kulek kłaków, jakimi są kalifornie. Moje króliki się nie „zatykają”- nie znam tego problemu. Pamiętaj też, że ważna jest ilość- nawet najzdrowsze rzeczy mogą szkodzić, gdy są podawane w nadmiarze. Łyżeczka to znacznie za dużo! Lepiej podać szczyptę co drugi dzień, niż jednorazowo dużą porcję ze sporą zawartością tłuszczu i glikozydów cyjanogennych.

Jak często i w jakiej postaci dawać królikom siemię lniane? Ziarenka czy kleik?

A ode mnie moja ulubiona odpowiedź- to zależy! 😉

Kleik z siemienia stosuje się przy wrzodach żołądka, podrażnieniu jego ściany w stanach zapalnych, w celu ochrony śluzówki jelit, przy podrażnieniu układu pokarmowego- zawsze w odpowiednim odstępie od podania leków, by nie zaburzać wchłaniania substancji aktywnych. Jeśli zachodzi podejrzenie niedrożności na jakimkolwiek odcinku, nie podajemy kleiku, tylko pędzimy do lekarza!

Nasiona lnu podajemy jako jedno ze źródeł tłuszczów, które są materiałem budulcowym wszystkich komórek, umożliwiają wchłanianie witamin ADEK, są nośnikiem smaku i źródłem energii. W czasie linienia kwasy omega zawarte w siemieniu wpłyną na wygląd sierści, skóry i pomogą przesuwać się kłaczkom w przewodzie pokarmowym, by w nim nie zalegały. Stosujemy je jako profilaktykę, a nie wtedy, gdy jelita już nie pracują- wtedy jedyną słuszną decyzją jest wybranie się do weterynarza. Jeśli dodasz nasiona do istniejącego już zatoru, nie pomożesz, a nawet zaszkodzisz swojemu uszakowi- nasiona powiększą zator, a śluz, który będzie się z nich uwalniał, utrudni lekom wchłanianie. Nie zapominaj o innych nasionach, które spełnią podobną rolę. Dodaj szczyptę do kolacji co drugi dzień- szczypta to nie łyżeczka, ani tym bardziej miseczka ;p

Czy zjadając całe ziarenka, królik się nie zachłyśnie?

Zachłysnąć może się wszystkim- ziarenkiem, warzywem, granulatem, a nawet sianem, albo własną śliną. Żeby zminimalizować ryzyko, posyp szczyptą świeże warzywa- nasiona przykleją się do nich, a królik będzie je zjadał mniej łapczywie, niż podane oddzielnie.

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania, lub uzyskać więcej informacji na temat prawidłowej opieki nad królikami i gryzoniami, dołącz do naszej grupy edukacyjnej na fb https://www.facebook.com/groups/okienkoedukacyjnie/

Nie zgadzamy się na kopiowanie całości lub fragmentów artykułu i umieszczanie ich na obcych stronach bez naszej pisemnej zgody. Kopiowanie i przetwarzanie powyższych treści i zdjęć w całości lub części może skutkować wystąpieniem o odszkodowanie zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (Dz.U.Nr.24, Poz.83, Dz.U.Nr.44. Poz. 170 z późniejszymi zmianami). Jedyną dopuszczoną formą rozpowszechnienia jest udostępnienie linku do niniejszego artykułu.